Холелитиаза

Медицинска информация

Резюме

Холелитиаза е медицински термин, който обозначава наличието на жлъчни камъни – твърди образувания, формирани в жлъчния мехур от утайки на компоненти на жлъчката. Терминът може да се отнася както до самото наличие на камъни, така и до заболявания, предизвикани от тях. Когато жлъчните камъни мигрират и попаднат в жлъчните пътища, състоянието се нарича холедохолитиаза.

Честота

В развитите страни между 10 и 15% от възрастното население страда от жлъчни камъни. През 2013 година заболяванията, свързани с жлъчния мехур и жлъчните пътища, са засегнали около 104 милиона души в световен мащаб (около 1.6% от населението) и са довели до 106 000 смъртни случая. Холелитиазата е по-често срещана при жените, особено след 40-годишна възраст. Съществуват и етнически различия – например, около 48% от коренното население на Америка развива жлъчни камъни, докато в много части на Африка честотата е едва около 3%. След отстраняване на жлъчния мехур (холецистектомия) прогнозата обикновено е добра.

Рискови фактори

Рискът от образуване на жлъчни камъни се увеличава при жени, особено преди менопауза, както и при хора на възраст над 40 години. Състоянието е по-често срещано при лица от европейски или коренноамерикански произход в сравнение с други етнически групи.

  • Някои вътрешни фактори, които допринасят за развитието на жлъчни камъни, включват:
  • Недостиг на мелатонин, който играе роля в регулирането на жлъчката и нивата на холестерол;
  • Синдром на Gilbert, свързан с повишен риск от камъни;
  • Наследствена предразположеност, телесно тегло, забавена моторика на жлъчния мехур и нискокалорийна диета.
  • Хранителни и поведенчески фактори, които увеличават риска:
  • Запек;
  • Нередовно хранене (по-малко хранения на ден);
  • Нисък прием на фолиева киселина, магнезий, калций и витамин C;
  • Недостатъчен прием на течности;
  • При мъжете – висока консумация на въглехидрати и храни с висок гликемичен индекс;
  • Бърза загуба на тегло или употреба на отслабващи медикаменти като орлистат.
  • Защитни фактори са умерената консумация на вино и пълнозърнест хляб.
  • Медицински състояния и медикаменти, които повишават риска:
  • Цьолиакия, особено при забавена диагноза, поради дефицит на хормона холецистокинин;
  • Хемолитични анемии (като сърповидно-клетъчна анемия и наследствена сфероцитоза), цироза и жлъчни инфекции – особено водят до т.нар. пигментни камъни;
  • Продължителен прием на инхибитори на протонната помпа, който може да намали функцията на жлъчния мехур;
  • Еритропоетична протопорфирия (рядко генетично заболяване).
  • Лекарства, свързани с холестерола:
  • Статини могат да намалят риска от камъни, като потискат синтеза на холестерол;
  • Фибрати увеличават риска, като повишават концентрацията на холестерол в жлъчката.
  • Нарушено усвояване на жлъчни киселини също се счита за рисков фактор.

Важно е да се отбележи, че дори и при липса на изброените рискови фактори, жлъчни камъни все пак могат да се образуват.

Състав на жлъчните камъни

Съставът на жлъчните камъни се влияе от възрастта, начина на хранене и етническата принадлежност. В зависимост от съдържанието си, те се разделят на три основни вида: холестеролови, пигментни и смесени камъни. Все още няма напълно универсална класификационна система, но тези категории са широко приети.

  • Холестеролови камъни

Те са най-често срещаните – съставляват между 35% и 90% от всички случаи. Обикновено са с жълтеникав, зеленикав, кафяв или дори бял цвят, овална форма, с размер между 2 и 3 см, и често имат тъмно петънце в центъра. За да се класифицират като холестеролови, трябва да съдържат поне 80% холестерол по тегло (или 70% според японската система).

  • Пигментни камъни

Тези камъни са тъмни на цвят, често черни, и обикновено са дребни и многобройни. Съставени са основно от билирубин (във формата на неразтворими билирубинови пигменти) и калциеви соли като калциев фосфат. Съдържат под 20% холестерол (или под 30% според японската класификация). Срещат се при 2–30% от пациентите.

  • Смесени камъни (кафяви пигментни)

Съдържат между 20–80% холестерол (или 30–70% по японската класификация). Освен холестерол, те включват калциев карбонат, палмитат, фосфати, билирубин и други пигменти. Заради калциевото си съдържание, често се виждат при рентгенография. Обикновено се образуват при инфекции на жлъчните пътища, които повишават количеството на несвързан билирубин в жлъчката чрез ензима β-глюкуронидаза. Представляват около 4–20% от жлъчните камъни.

Жлъчните камъни могат да варират значително по размер и форма – от много малки (като песъчинки) до големи (колкото топка за голф). В жлъчния мехур може да има един голям камък или множество малки. Понякога се наблюдават и псевдокамъни, наричани жлъчна „утайка“ – кал?? (sludge) – гъсти, гелообразни секрети, които могат да съществуват самостоятелно или заедно с истински камъни.

Патогенеза

Жлъчните камъни, особено холестероловите, се образуват при нарушен баланс в състава на жлъчката – когато тя съдържа прекалено много холестерол и недостатъчно жлъчни соли, които по принцип поддържат холестерола разтворен. Това създава условия за кристализация и формиране на твърди частици – началото на формирането.

Освен повишеното съдържание на холестерол, важни са още два ключови фактора:

  1. Функцията на жлъчния мехур – ако той не се изпразва редовно и ефективно, жлъчката застоява, става по-концентрирана и това улеснява утаяването на кристали. Причина за това може да бъде и затруднен отток на жлъчка поради сложната анатомия на каналите, особено на дуктус цистикус (каналът, свързващ жлъчния мехур с общия жлъчен път).
  2. Протеини в черния дроб и жлъчката, които могат да насърчават или възпрепятстват кристализацията на холестерола. При наличие на протеини, стимулиращи утаяването, рискът от камъни се увеличава.

Допълнителни фактори, които също играят роля, включват повишени нива на естроген – например при бременност, хормонална терапия или употреба на комбинирани хормонални контрацептиви. Естрогенът не само увеличава холестерола в жлъчката, но и намалява моториката на жлъчния мехур, което допълнително благоприятства формирането на камъни.

Клинична картина

Клиничната картина на холелитиазата се характеризира с разнообразни проявления в зависимост от наличието на симптоми и усложнения. Безсимптомна форма често не предизвикват никакви оплаквания независимо от техния брой или размер и могат да остават незабелязани в продължение на години без да изискват лечение.  При симптомната форма се наблюдава типичен пристъп на коликообразна болка в горната дясна част на корема която може да бъде от лека до много силна и обикновено се задълбочава в рамките на 30 минути до няколко часа Болката често е придружена от гадене и повръщане и може да се ирадиира към върха на лопатката или под дясното рамо. Възможно е повишаване на температурата с втрисане, възникване на жълтеница и сърбеж особено ако камъкът пречи на оттока на жлъчка и доведе до повишаване на билирубина и чернодробните ензими.  Пристъпите често се провокират от прием на обилна храна, най-често мазна и/или люта и са по-чести вечер или през нощта.                                                                                                  

Усложнения

При усложнения може да се развие жлъчна непроходимост (жлъчнокаменен илеус) при пробив на камък от жлъчката в червата а също и възходящ холангит вследствие на бактериална инфекция или остър панкреатит поради блокиране на жлъчните канали. Много рядко се наблюдава развитие на карцином на жлъчката.

Диагноза

Диагнозата на холелитиаза се потвърждава най-често чрез коремна ехография, която показва наличието на жлъчни камъни. Допълнителни методи за визуализация включват ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография (ERCP) и магнитно-резонансна холангиопанкреатография (MRCP). Усложнения могат да бъдат установени чрез кръвни изследвания, които показват повишение на билирубин, чернодробни ензими или признаци на възпаление.

Ултразвукови критерии:

  • Потъващи камъни – дават задна акустична сянка
  • Плуващи камъни – показват реверберационни ехота (артефакт „кометна опашка“), характерни за аденомиоматоза
  • WES триада (двойна дъгова сянка) – патогномоничен признак за жлъчни камъни

Физикален преглед:

  • Положителен симптом на Мърфи – медицинско изследване, при което пациентът е в легнало положение, а лекарят оказва натиск с пръсти под дясната ребрена дъга на около 5 см от средината линия (приблизителното местоположение на жлъчния мехур). Пациентът извършва бавно вдишване. Ако по време на вдишването се установи болезнено усещане в горния десен квадрант на коремната кухина признакът на Мърфи се счита за положителен.

Лечение

Лечението на холелитиазата включва няколко основни подхода в зависимост от тежестта на симптомите и наличието на усложнения. При безсимптомни камъни обикновено се прилага изчаквателна тактика без специфично лечение тъй като те рядко причиняват проблеми  

  • Литотрипсия

За раздробяване на камъни се използва екстракорпорална ударно-вълнова литотрипсия неинвазивен метод който раздробява камъните със звукови вълни но може да има странични ефекти като билиарен панкреатит или чернодробна хематома  

  • Хирургично лечение

Основното лечение при симптомни форми е хирургично премахване на жлъчката холецистектомия което ефективно премахва риска от рецидив в 99 от случаите. Откритата холецистектомия изисква по-дълъг период на възстановяване докато лапароскопският метод е по-щадящ с по-кратка хоспитализация и по-бързо възстановяване Възможни усложнения включват перфорация на жлъчката или разпръскване на камъни но те рядко водят до сериозни проблеми  

При блокиране на жлъчните пътища се използва ендоскопска ретроградна сфинктеротомия която улеснява оттока на жлъчка  

  • Медикаментозна терапия

Медикаментозното лечение включва урсодезоксихолова киселина която може да разтвори малки холестеролни камъни но изисква дългосрочна терапия с години приемане  

В някои случаи при леки симптоми може да се прилага изчаквателна тактика тъй като проучвания показват че при неусложнени форми тя може да бъде също толкова ефективна като операцията по отношение на болката и е по-икономична

Превенция

Поддържането на здравословно тегло чрез редовна физическа активност и балансирана диета богата на фибри е от ключово значение за намаляване на риска от образуване на жлъчни камъни  

Урсодезоксихоловата киселина може да предотврати появата на камъни при хора в процес на отслабване. Консумацията на диета с умерено високо съдържание на мазнини по време на отслабване също спомага за превенция на жлъчни камъни. Избягването на бърза загуба на тегло и строги диети намалява риска от образуване на камъни в жлъчката. 

Референции:

Picture of Д-р Христо Славов

Д-р Христо Славов

Аз съм лекар със специалност по Ревматология, започнал професионалния си път в клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, където работя и към настоящия момент. Работя и в доболничната помощ в МЦ „Медикс Сърджъри“ гр. Карлово.

Квалификация:

  • Медицина, Медицински университет, Пловдив
  • Специалност по Ревматология, МУ Пловдив
  • Магистратура по Здравен Мениджмънт, БСУ
  • Допълнителни квалификации:

  • 2019 г. Ултразвукова мускулно-ставна ехография, Ултразвуково измерване на костна плътност, вътреставни и периставни апликации на лечебно вещество
  • 2023 г. – Капиляроскопия и поляризационна микроскопия в ревматологичната практика.
  • Експертна дейност:

  • Член на експертна комисия за отпускане на скъпоструващи лекарства от НЗОК
  • Членство в научни и съсловни организации:

  • Български лекарски съюз
  • Българско дружество по Ревматология
  • Българска асоциация за мускулно-скелетен ултразвук
  • Подобни статии

    Всички наши медицински лаборатории:

    лаборатория синев бургас 20

    Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

    Лаборатория Пловдив Гербера

    Лаборатория Пловдив – Гербера

    Лабораторията Пловдив - Тримонциум

    Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

    Лаборатория София

    Лаборатория София – бул. България

    IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

    Лаборатория Стара Загора

    20210319 103500 1024x768 1

    Манипулационна – Дружба

    Лаборатория Асеновград

    Манипулационна Асеновград

    лаборатория бургас бсу

    Манипулационна Бургас – БСУ

    IMG 20230120 110925370 HDR

    Манипулационна Бургас – Демокрация

    лаборатория в меден рудник

    Манипулационна Бургас – Меден рудник

    синево бургас славейков

    Манипулационна Бургас – Славейков

    лаборатория в центъра на град бургас

    Манипулационна Бургас – Шипка

    Манипулационна Димитровград 2

    Манипулационна Димитровград

    синево пазарджик

    Манипулационна Пазарджик

    Манипулационна Пазарджик – Здраве

    манипулационна пловдив васил априлов

    Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

    манипулационна в квартал каменица пловдив

    Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

    Манипулационан Смирненски

    Манипулационна Пловдив – Смирненски

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна Пловдив – Тракия

    Лабораторията Пловдив - Георги Котов

    Манипулационна Пловдив – Георги Котов

    Лаборатория Synevo Пловдив

    Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    лаборатория пловдив

    Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    viber image 2022 03 21 10 43 55 595

    Манипулационна Раднево

    IMG 8815

    Манипулационна София – Банишора

    лаборатория квартал витоша

    Манипулационна София – Витоша

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

    DSCF1787

    Манипулационна София – Овча Купел

    разсадника6

    Манипулационна София – Разсадника

    манипулационна софия скобелев

    Манипулационна София – Скобелев

    синево софия черковна

    Манипулационна София – Черковна

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – ИСУЛ

    Манипулационна Люлин 4

    Манипулационна София – Люлин

    Манипулационна София – Младост

    Манипулационна София – Младост

    Лаборатория София – Надежда

    Манипулационна София – Надежда

    Synevo в България

    Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

    Synevo logo FB post img

    Манипулационна Стара Загора – Гурко

    лаборатория стара загора железник

    Манипулационна Стара Загора – Железник

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Харманли

    Лаборатория Хасково

    Манипулационна Хасково, АГ кабинет

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Чирпан

    Партньорска лаборатория – Ескулап – София

    Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

    мц кирм св елисавета

    Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

    Партньорска лаборатория – Стелт 2013 – Добрич

    Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград