Хроничен хепатит В

Медицинска информация

Определение

Хронична инфекция с хепатит В (HBV DNA), причиняваща хепатоцелуларно увреждане и възпалителна реакция с продължителност повече от 6 месеца. През 1964 г. В. Blumberg (носител на Нобелова награда) открива австралийския (повърхностен) антиген (HBsAg) на вируса. Целият вирус (HBV) е открит от Dane. 

Епидемиология

В света 2,5 млрд. души са имали контакт с хепатит В вируса (HBV), а инфектираните са 350-400 млн. души. Болшинството от тях (≈75%) се намират в югоизточна Азия. Ежегодно над 328 000 души умират от чернодробно заболяване, причинено от HBV. Този вирус и днес е най-честата причина за първичен чернодробен рак в света. У нас, след въвеждане на ваксинацията на новороденото през 1992 г., неактивно инфектираните лица с HBV (наричани в миналото „носители“ на австралийски антиген) са намалели на около 4% от населението. В Европа и САЩ тази честота е 0,3-0,4%. 

Механизъм на инфектиране

Пътищата за предаване на инфекцията са хоризонтален и вертикален (перинатален). Първият път се разделя на естествен (непарентерален) и артифициален (парентерален). Ако липсва кръвен път за предаване на инфекцията, половият е твърде вероятен. HBV е значително по-инфекциозен (контагиозен) от HCV и HIV. Около 1-2% от болните с остър хепатит В умират (половината с двойна инфекция с HBV/HDV). Острият хепатит В оздравява спонтанно в около 90-99%. Около 20-30% от хронично инфектираните лица развиват чернодробно заболяване. Между 15 и 40% от хронично заразените загиват от чернодробно заболяване.

Структура на вируса

HBV е ДНК вирус с размери 42 nm. Той е изграден от външна сферична липопротеинова обвивка (HBsAg) и сърцевина (ядро, нуклеокапсид), която съдържа ДНК. В кръвта се намира както целият вирус (вирион), така и негови частици. HBsAg съдържа три различни протеина (L, M, S). Геномът на вируса представлява двойноверижна ДНК и съдържа 4 гена, кодиращи повърхностния антиген (HBsAg), core антигена (HBeAg), вирусната ДНК (HBV DNA) и ДНК-полимеразата. HBeAg се намира само в черния дроб. Генът, кодиращ HBcAg, кодира и HBeAg. Споменатите 3 антигена имат съответните антитела (anti-HBs; anti-HBc; anti-HBe) в серума. HBeAg се установява в кръвта при вирусна репликация (белег за инфекциозност), но само при дивия (wild) тип (ранна) HBV инфекция. С годините мутантният вирус (в precore региона) се селекционира. При него е блокирана експресията на HBeAg. В Европа и у нас в около 80% от болните с хроничен вирусен хепатит В не се установява HBeAg (стара инфекция). Тези лица могат да имат вирусна репликация, независимо от негативния HBeAg. Затова маркерът за вирусна репликация при острата и хроничната HBV-инфекция е HBV ДНК, а маркерът за остър хепатит В е anti-HBc от IgM. HBV има 4 субтипа. Генотиповете са 8. В Европа преобладават генотип A и D. HBV се инактивира от хлорни съединения за 10 минути, от спирт (70-80%) – за 2 минути и от топлина (98°) – за 1 минута.

Репликация

След заразяването HBV свободно се придвижва в кръвообращението. Купферовите клетки на черния дроб поглъщат вируса. L (Large) – протеинът на HBsAg е важен за свързването на вириона с рецепторите на чернодробните клетки, след което вирусът се освобождава от HBsAg при навлизането си в клетката чрез ендоцитоза. Нуклеокапсидът се придвижва до ендозомите, а core-протеинът до ядрото на чернодробната клетка. При преминаване през порите на ядрото, нуклеокапсидът остава „блокиран“ от тях, при което се освобождава геномът на вируса (ДНК) в нуклеоплазмата. След няколко процеса „разхлабената“ форма на ДНК се превръща в cccDNA (covalently closed circular DNA). Тази форма (cccDNA) е стабилна и е годна за информационната РНК (mRNA) преминава през порите на ядрото в цитоплазмата, където се свързва с полимеразата и създава незрял капсид. Друга част от mRNA се свързва с ендоплазмената мрежа, където се образува HBsAg и pre-Golgi комплекс. След геномна матурация незрелият капсид става зрял капсид. Последният се свързва с HBsAg на pre-Golgi комплекса и чрез секреторни везикули вирионът напуска чернодробната клетка и инфектира другите клетки. 

Имунопатогенеза

HBV не уврежда директно чернодробните клетки, а хронифицирането на инфекцията се дължи на дисфункция на Т-клетъчния отговор – дефект в разпознаването на вирусните антигени от Т-лимфоцитната популация. Имунопатогенезата е сложна, но може да се систематизира и резюмира по следния начин:

  1. Активираните цитотоксични Т-лимфоцити (CTL) убиват малък брой инфектирани хепатоцити (чернодробни клетки).
  2. Активираните CTL секретират интерферон-гама, който потиска вирусната репликация.
  3. Увредените или некротични хепатоцити отделят хемокин, който въздейства върху полиморфоядрени левкоцити (ПМН).
  4. ПМН секретират металопротеинази, които засилват вътречернодробната миграция на мононуклеарните клетки.
  5. За достигането на тези клетки до черния дроб са необходими още два хемокина, отделяни от хепатоцитите.
  6. Мононуклеарните клетки в черния дроб засилват действието на CTL.
  7. Възпалението предизвиква натрупване и активация на тромбоцитите, с което се увеличава преминаването на CTL през чернодробните каналчета

Три са основните причини за хронифициране на инфекцията: вирусни мутации, имунна толерантност и нарушена Т-клетъчна функция – нарушено умножаване на CTL, увредена функция на CTL и намалена секреция на цитокини от CTL.

Фази на HBV инфекцията

HBV инфекцията преминава през репликативна и интегративна фаза. Те се подразделят на няколко стадия, които могат да се обобщят като толерантен, активен, HBeAg-негативен, HBe-мутационен и излекуван.

  • Толерантен стадий (I): Вирусната репликация (HBV DNA) е много висока, но аминотрансферазите (ALT) са нормални. Лечението може временно да се отложи при млади пациенти.
  • Активен стадий (IIa и IIb): През цялата репликативна фаза HBsAg, HBeAg и anti-HBe са положителни.
  • HBeAg-негативен стадий (IIIa): В интегративната фаза настъпва сероконверсия на HBeAg и anti-HBe.
  • Мутационен стадий: При мутация в precore региона HBeAg е негативен, но вирусната репликация продължава.

Важно е да се отбележи, че и IIb стадий на репликативната фаза, и IIIa стадий на интегративната фаза протичат с нормални стойности на аминотрансферазите, а вирусната ДНК е доловима само с PCR.

Клинична картина

  • Остър хепатит В:

Инкубационен период: 4–10 седмици (до 6 месеца). Може да протече безсимптомно или с неспецифични симптоми: слабост и отпадналост, анорексия, грипоподобни оплаквания (25%), мускулни болки, нарушено хранене, тежест в дясното подребрие. Характерни симптоми: ставни болки в малките стави, макуло-папулозен обрив, тъмна урина, жълтеница (по-късен стадий). Тежки форми са възможни. Аминотрансферазите (ALT > AST) обикновено са повишени десетократно.

  • Хроничен хепатит В:

Само около 30% от пациентите имат анамнеза за остър хепатит В. Често безсимптомен или с лека астения до появата на цироза. Обективни находки: уголемен черен дроб и/или слезка; жълтеница рядко присъства. ALT е леко (2–3 пъти) до умерено повишен (3–5 пъти). Нормални стойности на ALT или негативен HBsAg (окултен хепатит В) не изключват вирусна репликация.

Диагноза

Серумни вирусни маркери:

  • HBsAg (+): Активна HBV инфекция или стар контакт.
  • Anti-HBs (+): Предишна инфекция или ваксинация (при негативен anti-HBc total). Протективен титър >100 mU/ml.
  • HBeAg (+): Маркер за вирусна репликация (при „див“ тип HBV).
  • Anti-HBc total (+): Настояща или минала инфекция (маркер за контакт с HBV).
  • Anti-HBc IgM (+): Остър или фулминантен хепатит В (рядко при хронични форми, в ниски титри).

Вирусна репликация:

HBV DNA (чрез real-time PCR): положителна при остър и хроничен хепатит В. При окултен хепатит: HBsAg (–), но HBV DNA (+) (обикновено ниска виремия).

  1. Чернодробната биопсия оценява активност (градиране) и фиброза (стадиране).
  2. Неинвазивни методи:

FibroScan (еластография). Ограничение – групира фиброзата в две степени (F1+F2 и F3+F4).

Серумни маркери за фиброза. Широка „сива зона“ между норма и патология.

Лечение

Показания за антивирусно лечение:

  • HBsAg (+) за ≥6 месеца.
  • ALT повишени над двукратно в поне две последователни изследвания.
  • HBV DNA над определени прагове (зависи от HBeAg статус и фиброза).
  • Необходимо е HBV DNA от 2,000–10,000 IU/ml (≈2,000 IU/ml).
  • Лечение се препоръчва при пациенти със средно тежка хистологична активност и портална фиброза с архитектурни промени
  • При цироза биопсия не е задължителна (риск от кървене). Дори при нормални аминотрансферази, лечение се започва при доловима виремия.

Медикаменти – нуклеозидни аналози:

По-ефективни от пегилиран интерферон (20–30% по-добро потискане на виремията) с по-малко странични ефекти. Преди лечение се изследват: CRP, креатининов клиренс и серумни електролити.

Специфични препарати:

Ламивудин, Адефовир дипивоксил, Телбивудин, Ентекавир, Тенофовир

Прогноза

Прогнозата при хроничен хепатит В е разнообразна и зависи от множество фактори, включително стадий на заболяването, наличие на фиброза или цироза, ефективност на лечението и наличието на други съпътстващи заболявания. Приблизително 20-30% от хронично инфектираните пациенти развиват цироза или чернодробна недостатъчност с течение на времето, като 15-40% от тези с цироза загиват от усложнения като портална хипертензия, печеночна енцефалопатия или хепатоцелуларен карцином. Рискът от развитие на рак на черния дроб е значително повишен при хронични носители на вируса в сравнение със здравото население.

Ключови фактори, които влияят върху прогнозата, включват нивата на вирусна репликация, наличието на HBeAg, степента на фиброза и наличието на ко-инфекции като HIV или HCV. Високи нива на HBV DNA и наличието на HBeAg са свързани с по-агресивно течение на заболяването. Напредналите стадии на фиброза значително влошават прогнозата, особено при наличие на цироза.

Съвременните антивирусни терапии, значително подобряват прогнозата чрез потискане на вирусната репликация и намаляване на риска от развитие на цироза и рак. При дългосрочно лечение до 90% от пациентите постигат недоловими нива на вируса, което значително намалява риска от усложнения. Лечението може да намали риска от цироза с 50-70% и от хепатоцелуларен карцином с 40-60%.

При компенсирана цироза 5-годишната преживяемост е 80-90%, докато при декомпенсирана цироза тя пада до около 50%. Рядко, при около 1% от лечените пациенти годишно, може да се наблюдава HBsAg сероконверсия, която се счита за функционално излекуване.

Референции:

Picture of Д-р Христо Славов

Д-р Христо Славов

Аз съм лекар със специалност по Ревматология, започнал професионалния си път в клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, където работя и към настоящия момент. Работя и в доболничната помощ в МЦ „Медикс Сърджъри“ гр. Карлово.

Квалификация:

  • Медицина, Медицински университет, Пловдив
  • Специалност по Ревматология, МУ Пловдив
  • Магистратура по Здравен Мениджмънт, БСУ
  • Допълнителни квалификации:

  • 2019 г. Ултразвукова мускулно-ставна ехография, Ултразвуково измерване на костна плътност, вътреставни и периставни апликации на лечебно вещество
  • 2023 г. – Капиляроскопия и поляризационна микроскопия в ревматологичната практика.
  • Експертна дейност:

  • Член на експертна комисия за отпускане на скъпоструващи лекарства от НЗОК
  • Членство в научни и съсловни организации:

  • Български лекарски съюз
  • Българско дружество по Ревматология
  • Българска асоциация за мускулно-скелетен ултразвук
  • Подобни статии

    Всички наши медицински лаборатории:

    лаборатория синев бургас 20

    Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

    Лаборатория Пловдив Гербера

    Лаборатория Пловдив – Гербера

    Лабораторията Пловдив - Тримонциум

    Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

    Лаборатория София

    Лаборатория София – бул. България

    IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

    Лаборатория Стара Загора

    20210319 103500 1024x768 1

    Манипулационна – Дружба

    Лаборатория Асеновград

    Манипулационна Асеновград

    лаборатория бургас бсу

    Манипулационна Бургас – БСУ

    IMG 20230120 110925370 HDR

    Манипулационна Бургас – Демокрация

    лаборатория в меден рудник

    Манипулационна Бургас – Меден рудник

    синево бургас славейков

    Манипулационна Бургас – Славейков

    лаборатория в центъра на град бургас

    Манипулационна Бургас – Шипка

    Манипулационна Димитровград 2

    Манипулационна Димитровград

    синево пазарджик

    Манипулационна Пазарджик

    Манипулационна Пазарджик – Здраве

    манипулационна пловдив васил априлов

    Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

    манипулационна в квартал каменица пловдив

    Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

    Манипулационан Смирненски

    Манипулационна Пловдив – Смирненски

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна Пловдив – Тракия

    Лабораторията Пловдив - Георги Котов

    Манипулационна Пловдив – Георги Котов

    Лаборатория Synevo Пловдив

    Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    лаборатория пловдив

    Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    viber image 2022 03 21 10 43 55 595

    Манипулационна Раднево

    IMG 8815

    Манипулационна София – Банишора

    лаборатория квартал витоша

    Манипулационна София – Витоша

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

    DSCF1787

    Манипулационна София – Овча Купел

    разсадника6

    Манипулационна София – Разсадника

    манипулационна софия скобелев

    Манипулационна София – Скобелев

    синево софия черковна

    Манипулационна София – Черковна

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – ИСУЛ

    Манипулационна Люлин 4

    Манипулационна София – Люлин

    Манипулационна София – Младост

    Манипулационна София – Младост

    Лаборатория София – Надежда

    Манипулационна София – Надежда

    Synevo в България

    Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

    Synevo logo FB post img

    Манипулационна Стара Загора – Гурко

    лаборатория стара загора железник

    Манипулационна Стара Загора – Железник

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Харманли

    Лаборатория Хасково

    Манипулационна Хасково, АГ кабинет

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Чирпан

    Партньорска лаборатория – Ескулап – София

    Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

    мц кирм св елисавета

    Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

    Партньорска лаборатория – Стелт 2013 – Добрич

    Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград