Инсулин. Механизъм на действие на инсулина

Медицинска информация

Обща информация

Инсулинът (от латинското insula, „остров“) е пептиден хормон, произвеждан от бета клетките на Лангерхарсовите острови на панкреаса. Той е основният анаболен хормон в организма. Инсулинът регулира метаболизма на въглехидратите, мазнините и протеините, като стимулира усвояването на глюкоза от кръвта в клетките на черния дроб, мастната тъкан и скелетните мускули. В тези тъкани усвоената глюкоза се преобразува или в гликоген чрез гликогенеза, или в мазнини (триглицериди) чрез липогенеза, като в черния дроб глюкозата се преобразува и в двете форми. Производството на глюкоза от черния дроб е силно потиснато при висока концентрация на инсулина в кръвта. Инсулинът в кръвообращението също влияе върху протеиновия синтез в много от тъканите. Следователно, инсулинът е анаболен хормон, който стимулира превръщането на малки молекули в кръвта в големи молекули в клетките. Ниските нива на инсулин в кръвта имат обратния ефект, като стимулират широкото разграждане (катаболизъм), особено на резервните мазнини в организма.

Структура

Инсулинът е първият пептиден хормон, чиято структура е разкрита, и въпреки първоначалното очакване, че хормоните ще представляват малки химични молекули, той се оказва сравнително голям. Мономерът (единичната белтъчна молекула) на човешкия инсулин се състои от 51 аминокиселини и има молекулна маса около 5808 Da. Инсулинът е изграден от две пептидни вериги – т.нар. A-верига и B-верига, които общо формират димер. A-веригата се състои от 21 аминокиселинни остатъка, а B-веригата – от 30. Между двете вериги има два дисулфидни моста – между A7 и B7 и между A20 и B19. Освен това, в самата A-верига (вътреверижен дисулфиден мост) има още една S–S връзка между Cys при позициите A6 и A11. Аминокиселинният състав на инсулина е силно консервиран в хода на еволюцията и при различните видове се отличава съвсем слабо. Така например говеждият инсулин се различава от човешкия само по три аминокиселини, а свинският – по една. Дори инсулинът при някои видове риби е достатъчно близък до човешкия, за да бъде ефективен при лечение на хора. Инсулинът при някои безгръбначни също е учудващо сходен и проявява подобни физиологични ефекти, което подчертава колко малко се е променил през еволюцията. За разлика от това, C-пептидът (част от проинсулина) показва много по-големи различия между видовете и има вторична роля като хормон. В организма инсулинът се синтезира и съхранява основно в хексамерна форма (шест молекули, обединени заедно), чиято молекулно тегло е около 36 000 Da. Този хексамер е съставен от три двойки (димерни единици), подредени симетрично. Ключов елемент в хексамерната структура е наличието на цинкови йони, които са разположени по оста на симетрия и заобиколени от три водни молекули и три хистидинови остатъка на позиция B10. Хексамерът е неактивна форма, която обаче притежава дългосрочна стабилност. Това позволява инсулинът да се съхранява в готов вид, без да се разрушава. Активната форма на хормона е мономерът. При необходимост хексамерът бързо се дисоциира до мономери, които взаимодействат с инсулиновите рецептори в клетките-мишени.

Синтеза

Синтезът на инсулин започва с образуването на неактивна прекурсорна форма, наречена „препроинсулин“ – белтък от 110 аминокиселини, който се синтезира в гранулирания ендоплазмен ретикулум (RER). Там сигналният пептид на препроинсулина се отстранява от ензима сигнална пептидаза и се образува „проинсулин“.

В процеса на полимеризиране на проинсулина в гранулирания ендоплазмен ретикулум, се формират три дисулфидни връзки, които „свързват“ двата края на молекулата, наречени А-верига и В-верига. След това проинсулинът преминава през комплекса на Голджи и се пакетира в специализирани секреторни гранули. В тези гранули ензимите пропротеин конвертазата 1/3 и пропротеин конвертаза 2 отстраняват централната част на проинсулина, известна като С-пептид. Накрая карбокси пептидаза Е премахва по две двойки аминокиселини от краищата на останалите вериги, в резултат на което се получава активният инсулин – А- и В-веригите, свързани вече чрез две дисулфидни връзки.

Така зрелият инсулин остава съхраняван в готови за секреция гранули, докато различни метаболитни сигнали (напр. повишени нива на левцин, аргинин, глюкоза и маноза) и стимулация от вагусовия нерв не доведат до екзоцитоза и освобождаване на хормона в кръвообращението.

Освен в панкреаса, инсулинът и свързани с него белтъци са установени и в мозъка, като по-ниските им нива са свързвани с болестта на Алцхаймер. Освобождаването на инсулин се стимулира и чрез активиране на бета-2 адренергичните рецептори, но се потиска при активиране на алфа-1 адренергичните рецептори. По време на стрес кортизолът, глюкагонът и растежният хормон (growth hormone) се противопоставят на действието на инсулина. Също така инсулинът потиска отделянето на мастни киселини от мастната тъкан чрез инхибиране на хормон-чувствителната липаза.

Функции

Секрецията на инсулин се осъществява в две основни фази – бърза (първа) и забавена (втора), всяка от които има специфични характеристики и значение за поддържането на нормални нива на кръвната захар.

  1. Двуфазна секреция на инсулин

Първа фаза

  • Бърза реакция (около 10 минути): При рязко повишаване на кръвната захар, бета клетките бързо освобождават предварително синтезирани инсулинови везикули. Тези везикули принадлежат към т.нар. „леснодостъпен резервоар“, който представлява едва 0.3–0.7% от всички инсулинови гранули.
  • Механизъм на освобождаване: При навлизане на глюкоза в бета клетката през транспортери (GLUT 2 при човека), тя се фосфорилира до глюкозо-6-фосфат (G-6-P) от ензима глюкокиназа. Когато вътреклетъчното съотношение АТФ:АДФ се повиши (поради усилено производство на АТФ при разграждане на глюкозата в митохондриите), АТФ-чувствителните калиеви канали (SUR1/Kir6.2) се затварят. Това води до натрупване на калиеви йони, деполяризация на клетъчната мембрана и отваряне на потенциал-зависими калциеви канали. Увеличеният приток на калциеви йони в клетката предизвиква екзоцитоза на вече образуваните инсулинови везикули и бързо покачване на инсулина в кръвта.

Втора фаза

  • Продължителна и по-бавна (пик между 2 и 3 часа): След изчерпване на бързо достъпните гранули, бета клетките започват да освобождават новообразувани и допълнително подготвени везикули. Тази фаза е свързана с т.нар. „резервен резервоар“.
  • Значение: Скоростта на освобождаване във втората фаза (около 6 гранули/мин) е по-ниска от тази в първата фаза (18 гранули/мин). Този по-бавен, но продължителен поток на инсулин помага да се поддържат стабилни нива на хормона при продължително присъствие на високи концентрации на глюкоза.
  1. Механизми на стимулиране и инхибиране

Стимулиращи фактори

  • Глюкоза: Основният стимул за секретиране на инсулин. При повишени нива в кръвта, глюкозата влиза в бета клетките и задвижва описания механизъм.
  • Аминокиселини: Аргинин и левцин стимулират секрецията на инсулин.
  • Хормони и невромедиатори: Парасимпатиковата стимулация с ацетилхолин (чрез фосфолипаза C пътя), холецистокинин и стомашно-чревните инкретини (GLP-1 и GIP) също засилват освобождаването на инсулин.
  • Сулфонилурейни препарати: Те затварят АТФ-зависимите калиеви канали, подобно на ефекта от повишаване на вътреклетъчния АТФ, и така насърчават екзоцитозата на инсулин.

Инхибиращи фактори

  • Норепинефрин (норадреналин): Освобождаван по време на стрес, той потиска секрецията на инсулин за да се повиши кръвната захар.
  • Симпатикова инервация: Влияе чрез адренергични рецептори. Инсулинът се потиска главно от α2-адренергичните рецептори, докато β2-рецепторите имат стимулиращ ефект. Доминирането на α2-рецепторите води до нетен инхибиторен ефект.
  1. Роля на инсулина в регулацията на кръвната захар
  • Нормализиране на глюкозата: Когато кръвната захар се върне към физиологичните граници, секрецията на инсулин се забавя или спира.
  • Защита от хипогликемия: Ако кръвната захар падне под нормалните нива, хипергликемичните хормони (като глюкагон от алфа клетките) се активират и стимулират освобождаването на глюкоза от черния дроб (чрез разграждане на гликоген и глюконеогенеза).
  1. Значение на първа фаза на инсулинова секреция за метаболитното здраве
  • Ранен индикатор за диабет тип 2: Намалената първа фаза на секреция често е най-ранният откриваем дефект на бета клетките и може да предскаже началото на диабет тип 2.
  • Тест за глюкозен толеранс: При хора с нарушена първа фаза на секреция, кръвната захар остава значително висока около 30 минути след перорален прием на глюкоза (75 или 100 g). Спадът ѝ става по-бавен, като след 2 часа стойностите все още могат да надвишават 120 mg/100 mL. При здрав човек кръвната захар се нормализира или леко се „прекоригира“ до края на теста.

Физиологични ефекти на инсулина

  1. Механизъм на сигнализация и GLUT-4 транслокация

При високи нива на глюкоза в кръвта, инсулинът се свързва със специфичните инсулинови рецептори на целевите клетки (мускулни, мастни и в по-малка степен други тъкани). Това активира верига от вътреклетъчни сигнали, което води до активиране на глюкозния транспортер GLUT-4. Това дови до повишено навлизане на глюкоза в клетките. След активирането на GLUT-4, глюкозата може да постъпва по-лесно в клетките, като по този начин кръвната захар се понижава.

  1. Общи ефекти върху метаболизма
  • Повишено клетъчно усвояване на хранителни вещества

Най-силно изразен ефект се наблюдава при мускулната и мастната тъкан, които съставляват около две трети от клетките в тялото. Инсулинът стимулира също и усвояването на аминокиселини, което подпомага белтъчния синтез и клетъчния растеж.

  • Регулация на ензимната активност.

Инсулинът модулира дейността на редица ензими, свързани с въглехидратния, мастния и белтъчния метаболизъм, като ги активира или инхибира.

  • Повишен синтез на ДНК и белтъци.

Посредством контрол върху усвояването на аминокиселини и модулация на синтетични пътища, инсулинът съдейства за растежа и деленето на клетките.

  1. Преки и косвени действия върху клетките
  • Въглехидратен метаболизъм
  • Увеличен транспорт на глюкоза в клетките
    Инсулинът намалява концентрацията на глюкоза в кръвта, като стимулира навлизането ѝ в мускулната и мастната тъкан (чрез GLUT-4).
  • Стимулиране на гликогенезата
    При високи нива на глюкоза инсулинът активира ензимите, отговорни за синтеза на гликоген (като гликоген синтаза и фосфофруктокиназа). Също така потиска ензими като глюкозо-6-фосфатаза, които способстват за освобождаването на глюкоза от клетката.
  • Намаляване на глюконеогенезата и гликогенолизата
    В черния дроб инсулинът ограничава производството на глюкоза от невъглехидратни източници (глюконеогенеза) и разграждането на гликоген (гликогенолиза).
  • Мастен метаболизъм
  • Повишен синтез на триглицериди
    Инсулинът кара мастните клетки (адипоцити) да поемат повече глюкоза, която след това се преобразува в триглицериди (мазнини).
  • Увеличена естерификация на мастни киселини
    Улеснява образуването на триглицериди от свободни мастни киселини и глицерол.
  • Намалена липолиза
    При високи нива на инсулин се потиска разграждането на мастните резерви до свободни мастни киселини и глицерол.
  • Белтъчен метаболизъм
  • Намалена протеолиза
    Инсулинът намалява разграждането на белтъци (протеолиза), като по този начин подпомага анаболните процеси.
  • Повишен прием на аминокиселини
    Клетките усвояват по-лесно аминокиселини от кръвта, което подпомага синтеза на нови белтъци.
  1. Други ключови ефекти
  • Намалена автoфагия

След хранене (постпрандиално) високите нива на инсулин инхибират механизма на автофагия, при който се разграждат стари или увредени клетъчни органели.

  • Регулация на съдовия тонус

Инсулинът отпуска гладката мускулатура на стените на артериите, особено микроартериите, увеличавайки кръвотока. При по-ниски нива на инсулин тези мускули се свиват, което намалява перфузията.

  • Повишена стомашна киселинност

Има данни, че инсулинът стимулира париеталните клетки в стомаха да отделят повече солна киселина.

  • Усвояване на калий

Инсулинът повишава преноса на калиеви йони (K+) в клетките, като по този начин понижава плазменото ниво на калий. Механизмът включва засилена активност на Na^+/K^+-АТФ-азата в мускулните клетки.

  • Намалено отделяне на натрий през бъбреците

При високи нива на инсулин се задържа повече натрий в организма.

  1. Регулация на метаболитните пътища в черния дроб

В хепатоцитите (чернодробните клетки) свързването на инсулин води до активиране на белтъчната фосфатаза 2А (PP2A), която дефосфорилира ключовия двуфункционален ензим фруктоза бисфосфатаза-1 (PFKB1). Така се активира неговата фосфофруктокиназа-2 (PFK-2) активност, повишава се образуването на фруктоза 2,6-бисфосфат, който усилва гликолизата и потиска глюконеогенезата. Крайният резултат е стимулиране на производството на малонил-КоА и производството на мазнини, а в същото време се потиска β-окислението на мастни киселини.

  1. Ефекти върху централната нервна система и други системи
  • Подобряване на когнитивните функции

Инсулинът, след като проникне в мозъка, подпомага процесите на учене и памет, особено вербалната памет.

  • Терморегулация и глюкорегулация

При интраназално прилагане, инсулинът подобрява терморегулацията и глюкорегулацията, като това подсказва, че централното действие на инсулина координира редица хомеостатични процеси.

  • Влияние върху репродуктивните функции

Инсулинът стимулира отделянето на гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH) в хипоталамуса, което подпомага плодовитостта.

Разграждане на инсулина

Инсулинът, след като се свърже с рецептора и осъществи действието си, може отново да бъде освободен в извънклетъчната среда или да бъде разграден от клетките. Основните места за елиминиране на инсулина са черният дроб и бъбреците. Черният дроб разгражда по-голямата част от инсулина още при първото му преминаване (т.нар. first-pass ефект), а бъбреците отстраняват по-голямата част от инсулина, който циркулира в системното кръвообращение. Ензимът, който разгражда инсулина, е протеин-дисулфид редуктаза. Той разкъсва дисулфидните връзки между А и В веригите на инсулина. Обичайно разграждането включва ендоцитоза на инсулиново-рецепторния комплекс, последвана от действието на инсулин-разграждащ ензим.                           Изчислено е, че една ендогенно произведена (от бета-клетките) молекула инсулин се разгражда в рамките на приблизително един час след отделянето ѝ в кръвообращението, като времето на полуживот на хормона е около 4–6 минути.

Източници:

Picture of Д-р Христо Славов

Д-р Христо Славов

Аз съм лекар със специалност по Ревматология, започнал професионалния си път в клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, където работя и към настоящия момент. Работя и в доболничната помощ в МЦ „Медикс Сърджъри“ гр. Карлово.

Квалификация:

  • Медицина, Медицински университет, Пловдив
  • Специалност по Ревматология, МУ Пловдив
  • Магистратура по Здравен Мениджмънт, БСУ
  • Допълнителни квалификации:

  • 2019 г. Ултразвукова мускулно-ставна ехография, Ултразвуково измерване на костна плътност, вътреставни и периставни апликации на лечебно вещество
  • 2023 г. – Капиляроскопия и поляризационна микроскопия в ревматологичната практика.
  • Експертна дейност:

  • Член на експертна комисия за отпускане на скъпоструващи лекарства от НЗОК
  • Членство в научни и съсловни организации:

  • Български лекарски съюз
  • Българско дружество по Ревматология
  • Българска асоциация за мускулно-скелетен ултразвук
  • Подобни статии

    Всички наши медицински лаборатории:

    лаборатория синев бургас 20

    Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

    Лаборатория Пловдив Гербера

    Лаборатория Пловдив – Гербера

    Лабораторията Пловдив - Тримонциум

    Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

    Лаборатория София

    Лаборатория София – бул. България

    IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

    Лаборатория Стара Загора

    20210319 103500 1024x768 1

    Манипулационна – Дружба

    Лаборатория Асеновград

    Манипулационна Асеновград

    лаборатория бургас бсу

    Манипулационна Бургас – БСУ

    IMG 20230120 110925370 HDR

    Манипулационна Бургас – Демокрация

    лаборатория в меден рудник

    Манипулационна Бургас – Меден рудник

    синево бургас славейков

    Манипулационна Бургас – Славейков

    лаборатория в центъра на град бургас

    Манипулационна Бургас – Шипка

    Манипулационна Димитровград 2

    Манипулационна Димитровград

    синево пазарджик

    Манипулационна Пазарджик

    Манипулационна Пазарджик – Здраве

    манипулационна пловдив васил априлов

    Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

    манипулационна в квартал каменица пловдив

    Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

    Манипулационан Смирненски

    Манипулационна Пловдив – Смирненски

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна Пловдив – Тракия

    Лабораторията Пловдив - Георги Котов

    Манипулационна Пловдив – Георги Котов

    Лаборатория Synevo Пловдив

    Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    лаборатория пловдив

    Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    viber image 2022 03 21 10 43 55 595

    Манипулационна Раднево

    IMG 8815

    Манипулационна София – Банишора

    лаборатория квартал витоша

    Манипулационна София – Витоша

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

    DSCF1787

    Манипулационна София – Овча Купел

    манипулационна софия скобелев

    Манипулационна София – Скобелев

    синево софия черковна

    Манипулационна София – Черковна

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – ИСУЛ

    Манипулационна Люлин 4

    Манипулационна София – Люлин

    Манипулационна София – Младост

    Манипулационна София – Младост

    Лаборатория София – Надежда

    Манипулационна София – Надежда

    Synevo в България

    Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

    Synevo logo FB post img

    Манипулационна Стара Загора – Гурко

    лаборатория стара загора железник

    Манипулационна Стара Загора – Железник

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Харманли

    Лаборатория Хасково

    Манипулационна Хасково, АГ кабинет

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Чирпан

    Партньорска лаборатория – Ескулап – София

    Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

    мц кирм св елисавета

    Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

    Партньорска лаборатория – Стелт 2013 – Добрич

    Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград