Желязодефицитна анемия

Медицинска информация

Определение

Желязодефицитната анемия е състояние, при което недостигът на желязо води до намаляване на броя на червените кръвни клетки и/или на концентрацията на хемоглобин в кръвта. Този недостиг може да бъде причинен от хронична загуба на кръв, недостатъчен прием на желязо чрез храната или нарушения в усвояването му.

Рискови фактори

  • Жени. Тъй като жените губят кръв по време на менструация, те като цяло са изложени на по-голям риск от анемия, причинена от недостиг на желязо.
  • Бебета и малки деца. Бебетата, особено тези с ниско тегло при раждане или родени преждевременно, които не получават достатъчно желязо от кърма или адаптирано мляко, може да са изложени на риск от недостиг на желязо. Децата имат нужда от допълнително желязо по време на периодите на растеж. Ако детето Ви не се храни със здравословна и разнообразна диета, то може да е в риск от анемия.
  • Вегетарианци. Хората, които не консумират месо, може да имат по-голям риск от анемия, причинена от недостиг на желязо, ако не консумират и други храни, богати на желязо.
  • Чести кръводарители. Хората, които редовно даряват кръв, може да имат повишен риск от анемия, причинена от недостиг на желязо, тъй като даряването на кръв може да изконсумира железните депа на организма. Ниското ниво на хемоглобин, свързано с даряването на кръв, може да бъде временен проблем, който се коригира чрез консумиране на повече храни, богати на желязо.

Етиология

Етиологията на желязодефицитната анемия включва няколко основни фактора, които водят до намаляване на нивата на желязо в организма:

  • Загуба на кръв:

Менструални кръвотечения. Особено тежките менструации могат да доведат до хронична загуба на кръв.

Други фактори. Раждане, маточни тумори, стомашни язви, рак на дебелото черво или пикочните пътища също могат да причинят значителна кръвна загуба.

  • Недостатъчен прием на желязо:

Диетата с ниско съдържание на желязо, особено при хора с ограничен или специфичен хранителен режим, може да доведе до дефицит на този важен минерал.

  • Нарушено усвояване на желязо:

Заболявания като възпалителни заболявания на червата (например Болест на Крон) или Целиакия могат да нарушат нормалното усвояване на желязото от храната.

Хирургични интервенции, като поставяне на стомашен байпас, също могат да доведат до проблеми с абсорбцията на желязото.

  • Други рискови фактори:

В развиващите се страни паразитни инфекции (например паразитни червеи), малария и HIV/СПИН допълнително увеличават риска от развитие на желязодефицитна анемия.

Тези фактори могат да възникнат поотделно или в комбинация, водейки до намаляване на наличното желязо, което е от съществено значение за производството на хемоглобин и за нормалната функция на червените кръвни клетки.

Патогенеза

Патогенезата на желязодефицитната анемия описва механизмите, чрез които недостигът на желязо води до нарушен синтез на хемоглобин и производство на нефункционални червени кръвни клетки. Основните етапи са:

  1. Недостиг на желязо:

Причините могат да бъдат недостатъчният прием на желязо от храната, нарушения в абсорбцията (например при целиакия или възпалителни заболявания на червата) или хронична загуба на кръв (например при тежки менструални кръвотечения, стомашни язви или други източници на кървене). Това води до изчерпване на желязните депа в организма, особено в черния дроб и костния мозък.

  1. Нарушен синтез на хемоглобин:

Желязото е ключов компонент за синтеза на хема – активната част от хемоглобина, която осигурява свързването и транспортирането на кислород в еритроцитите. При липса на достатъчно желязо, костният мозък не може да произведе необходимото количество хемоглобин, което води до неадекватно образуване на нови червени кръвни клетки.

  1. Формиране на микроцитни и хипохромни еритроцити:

Дефицитът на хемоглобин предизвиква появата на по-малки (микроцитни) и с по-ниско съдържание на хемоглобин (хипохромни) червени кръвни клетки. Тези клетки имат намален капацитет за транспортиране на кислород, което води до симптоми, свързани с дефицит на кислород в тъканите.

  1. Намалена кислородна доставка до тъканите:

С по-ниското съдържание на хемоглобин се намалява кислородната циркулация до клетките, което предизвиква обща умора, слабост, задух и други клинични прояви на анемията. При деца това може да повлияе и на нормалния растеж и развитие.

Клинична картина

Клиничната картина на желязодефицитната анемия може да бъде многообразна и да варира от асимптоматично протичане до наличие на разнообразни симптоми, особено при по-тежките форми.

  • Безсимптомно протичане. В много случаи, особено в началните етапи, анемията може да не дава ясно изразени симптоми, тъй като се развива бавно и тялото има време да се адаптира.
  • Общи симптоми:

Бледост – забележимо намаляване на оксихемоглобина в кожата и лигавиците, което се изразява с блед вид.

Умора и слабост – недостигът на кислород за тъканите води до усещане за обща изтощеност и намалена физическа издръжливост.

Замайване и лекота на поддразняване – намалената кислородна доставка до мозъка може да предизвика замаяност, объркване и затруднения в концентрацията.

Студени крайници и повишена чувствителност към студ – често се наблюдават студени крайници.

  • Симптоми при по-тежки случаи:

Задух – при значителна анемия може да се появи задух, тъй като сърцето и белите дробове се опитват да компенсират недостатъчната кислородна доставка.

Палпитации и стенокардия – пациентите могат да усещат ускорен или нарушен сърдечен ритъм, както и болка в гърдите.

  • Специфични симптоми:

Пагофагия – изразено желание за консумация на лед (и понякога други несвойствени за хранене субстанции) е един от по-специфичните признаци за желязодефицитна анемия.

Койлонихия – лопатообразни (или „лъжицаобразни“) и/или крехки нокти са характерен признак.

Глосит и ангуларен хейлит – възпаление на езика и появата на възпалителни лезии в ъглите на устата могат да се срещнат.

Дисфагия – трудности при преглъщането, които понякога се дължат на образуването на езофагеални мрежи (синдром на Плумър–Винсън).

  • Неврологични и когнитивни промени:

При деца и възрастни може да се наблюдава намалена способност за концентрация, главоболия и дори промени в поведението като раздразнителност.

При децата дефицитът на желязо може да доведе до забавяне в неврологичното развитие и затруднения в ученето.

Усложнения

Лека анемия, причинена от недостиг на желязо, обикновено не води до усложнения. Все пак, ако не бъде лекувана, анемията от недостиг на желязо може да стане тежка и да доведе до здравословни проблеми, включително следните:

  • Сърдечни проблеми. Анемията от недостиг на желязо може да доведе до бърз или неправилен сърдечен ритъм. Когато сте анемични, сърцето ви трябва да изпомпва повече кръв, за да компенсира липсата на кислород, транспортиран в кръвта. Това може да доведе до уголемяване на сърцето или сърдечна недостатъчност.
  • Проблеми по време на бременност. При бременни жени тежката анемия от недостиг на желязо е свързана с преждевременни раждания и бебета с ниско тегло при раждане. Това състояние обаче може да бъде предотвратено при бременни жени, които получават желязни добавки като част от пренаталната си грижа.
  • Нарушения в растежа. При бебета и деца тежкият недостиг на желязо може да доведе до анемия, както и до забавен растеж и развитие. Освен това, анемията от недостиг на желязо е свързана с повишена предразположеност към инфекции.

Диагноза

За да се диагностицира анемия, причинена от недостиг на желязо, Вашият лекар може да извърши изследвания, за да провери:

Размер и цвят на червените кръвни клетки.
При анемия, причинена от недостиг на желязо, червените кръвни клетки са по-малки и по-бледи от нормалните.

  • Хематокрит.

Това е процентът от обема на кръвта ви, съставен от червените кръвни клетки. Нормалните стойности обикновено са между 35,5% и 44,9% за възрастни жени и между 38,3% и 48,6% за възрастни мъже. Тези стойности може да варират в зависимост от вашата възраст.

  • Хемоглобин.

Ниските нива на хемоглобин в сравнение с нормата показват анемия. Обичайният диапазон на хемоглобина се определя като 13,2 до 16,6 грама (g) на децилитър (dL) кръв за мъже и 11,6 до 15 грама (g) на децилитър (dL) кръв за жени.

  • Феритин.

Този протеин помага за съхранението на желязото в тялото ви, а ниското ниво на феритин обикновено показва ниско ниво на съхранено желязо.

  • Допълнителни диагностични изследвания.

Ако кръвните ви изследвания показват анемия, причинена от недостиг на желязо, вашият лекар може да назначи допълнителни тестове, за да установи основната причина, като например:

  • Фиброгастроскопия.

Лекарите често проверяват за кървене, причинено от хиатална херния, язва или стомах, с помощта на ендоскопия. При тази процедура тънка, осветена тръба, оборудвана с видео камера, се въвежда през гърлото до стомаха. Това позволява на лекаря ви да види тръбата, която преминава от устата до стомаха (язовод) и самия стомах, за да търси източници на кървене.

  • Фиброколоноскопия.

За да се изключат източниците на кървене в долния отдел на червата, Вашият лекар може да препоръча процедура, наречена колоноскопия. Тънка, гъвкава тръба, оборудвана с видео камера, се въвежда в ректума и насочва към дебелото черво. Обикновено сте под седация по време на този тест. Колоноскопията позволява на лекаря ви да разгледа вътрешността на част или целия дебел черво и ректума, за да потърси вътрешно кървене.

  • Ехографско изследване

Жените може също да преминат през ехография на таз, за да се установи причината за прекомерно менструално кървене, като например тумори на матката.

Превенция

Можете да намалите риска от анемия, причинена от недостиг на желязо, като избирате храни, богати на желязо. Изберете храни, богати на желязо. Храните, богати на желязо, включват:

  • Червено месо, свинско месо и птиче месо
  • Морски дарове
  • Бобови растения
  • Тъмнозелени листни зеленчуци, като спанак
  • Сушени плодове, като стафиди и кайсии
  • Закалени с желязо зърнени храни, хлябове и паста
  • Грах

Организмът Ви абсорбира повече желязо от месото, отколкото от другите източници. Ако решите да не консумирате месо, може да се наложи да увеличите приема на растителни храни, богати на желязо, за да абсорбирате същото количество желязо като човек, който консумира месо.

Изберете храни, съдържащи витамин C, за да подобрите абсорбцията на желязо Можете да увеличите абсорбцията на желязо от тялото си, като пиете цитрусов сок или ядете други храни, богати на витамин C, едновременно с консумацията на храни, богати на желязо. Витамин C в цитрусовите сокове, като портокалов сок, помага на тялото ви да абсорбира по-добре диетичното желязо. Витамин C се съдържа и в:

  • Броколи
  • Грейпфрут
  • Киви
  • Зелени листни зеленчуци
  • Пъпеши
  • Портокали
  • Чушки
  • Ягоди
  • Мандарини
  • Домати

Предотвратяване на анемията, причинена от недостиг на желязо, при бебета
За да предотвратите анемия, причинена от недостиг на желязо, при бебета, хранете бебето си с кърма или адаптирано мляко, обогатено с желязо, през първата година. Кравето мляко не е добър източник на желязо за бебета и не се препоръчва за бебета под 1 година. След 6-месечна възраст започнете да давате на бебето си закалени с желязо зърнени храни или пюрирани меса поне два пъти на ден, за да увеличите приема на желязо. След една година се уверете, че децата не пият повече от 20 унции (591 милилитра) мляко на ден. Прекомерното количество мляко често заема място на други храни, включително тези, богати на желязо.

Лечение

За да се лекува анемията, причинена от недостиг на желязо, Вашият лекар може да препоръча да приемате лекарства, съдържащи желязо. При необходимост, той ще лекува и основната причина за недостига на желязо.

  • Лекарства, съдържащи желязо

Лекарят може да Ви препоръча таблетки или сироп с желязо, за да възстановите запасите му. Той ще Ви информира за правилната доза за Вас. Желязото се предлага и във форма на течност за бебета и деца. За да увеличите шансовете организмът Ви да абсорбира желязото от лекарствата, може да получите следните указания:

  • Приемайте таблетките с желязо на празен стомах.

Ако е възможно, приемайте таблетките, когато стомахът ви е празен. Въпреки това, тъй като таблетките с желязо могат да раздразнят стомаха, може да се наложи да ги приемате по време на хранене.

  • Не приемайте желязо заедно с антиациди.

Лекарствата, които незабавно облекчават симптомите на киселини, могат да пречат на абсорбцията на желязото. Приемайте желязото два часа преди или четири часа след приемането на антациди.

  • Приемайте таблетките с желязо с витамин C.

Витамин C подобрява абсорбцията на желязото. Лекарят може да препоръча да приемате таблетките с желязо с чаша портокалов сок или с витамин C добавка.

Железните препарати могат да предизвикат запек, затова лекарят може също да ви препоръча мекотелка. Желязото може да оцвети изпражненията ви в черно, което е безвреден страничен ефект.

Недостигът на желязо не може да се коригира за една нощ. Може да се наложи да приемате железни препарати за няколко месеца или дори по-дълго, за да възстановите запасите си от желязо. Обикновено започвате да се чувствате по-добре след около седмица от лечението. Попитайте лекаря си кога трябва да се направи повторна кръвна проверка за измерване на нивата на желязо. За да сте сигурни, че запасите ви от желязо са възстановени, може да се наложи да приемате лекарствата за една година или повече.

Лечение на основните причини за недостига на желязо
Ако железните препарати не повишат нивата на желязо в кръвта ви, вероятно анемията се дължи на източник на кървене или на проблем с абсорбцията на желязо, който лекарят трябва да изследва и лекува. В зависимост от причината, лечението на анемията, причинена от недостиг на желязо, може да включва:

  • Лекарства, като перорални контрацептиви за намаляване на тежкия менструален кръвоизлив;
  • Антибиотици и други медикаменти за лечение на пептични язви;
  • Хирургична намеса за премахване на кървящ полип, тумор или фибром.

Ако анемията, причинена от недостиг на желязо, е тежка, може да се наложи желязото да се прилага интравенозно или да получите кръвопреливания за бързо възстановяване на нивата на желязо и хемоглобин.

Референции:

Picture of Д-р Христо Славов

Д-р Христо Славов

Аз съм лекар със специалност по Ревматология, започнал професионалния си път в клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, където работя и към настоящия момент. Работя и в доболничната помощ в МЦ „Медикс Сърджъри“ гр. Карлово.

Квалификация:

  • Медицина, Медицински университет, Пловдив
  • Специалност по Ревматология, МУ Пловдив
  • Магистратура по Здравен Мениджмънт, БСУ
  • Допълнителни квалификации:

  • 2019 г. Ултразвукова мускулно-ставна ехография, Ултразвуково измерване на костна плътност, вътреставни и периставни апликации на лечебно вещество
  • 2023 г. – Капиляроскопия и поляризационна микроскопия в ревматологичната практика.
  • Експертна дейност:

  • Член на експертна комисия за отпускане на скъпоструващи лекарства от НЗОК
  • Членство в научни и съсловни организации:

  • Български лекарски съюз
  • Българско дружество по Ревматология
  • Българска асоциация за мускулно-скелетен ултразвук
  • Подобни статии

    Всички наши медицински лаборатории:

    лаборатория синев бургас 20

    Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

    Лаборатория Пловдив Гербера

    Лаборатория Пловдив – Гербера

    Лабораторията Пловдив - Тримонциум

    Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

    Лаборатория София

    Лаборатория София – бул. България

    IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

    Лаборатория Стара Загора

    20210319 103500 1024x768 1

    Манипулационна – Дружба

    Лаборатория Асеновград

    Манипулационна Асеновград

    лаборатория бургас бсу

    Манипулационна Бургас – БСУ

    IMG 20230120 110925370 HDR

    Манипулационна Бургас – Демокрация

    лаборатория в меден рудник

    Манипулационна Бургас – Меден рудник

    синево бургас славейков

    Манипулационна Бургас – Славейков

    лаборатория в центъра на град бургас

    Манипулационна Бургас – Шипка

    Манипулационна Димитровград 2

    Манипулационна Димитровград

    синево пазарджик

    Манипулационна Пазарджик

    Манипулационна Пазарджик – Здраве

    манипулационна пловдив васил априлов

    Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

    манипулационна в квартал каменица пловдив

    Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

    Манипулационан Смирненски

    Манипулационна Пловдив – Смирненски

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна Пловдив – Тракия

    Лабораторията Пловдив - Георги Котов

    Манипулационна Пловдив – Георги Котов

    Лаборатория Synevo Пловдив

    Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    лаборатория пловдив

    Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    viber image 2022 03 21 10 43 55 595

    Манипулационна Раднево

    IMG 8815

    Манипулационна София – Банишора

    лаборатория квартал витоша

    Манипулационна София – Витоша

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

    DSCF1787

    Манипулационна София – Овча Купел

    манипулационна софия скобелев

    Манипулационна София – Скобелев

    синево софия черковна

    Манипулационна София – Черковна

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – ИСУЛ

    Манипулационна Люлин 4

    Манипулационна София – Люлин

    Манипулационна София – Младост

    Манипулационна София – Младост

    Лаборатория София – Надежда

    Манипулационна София – Надежда

    Synevo в България

    Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

    Synevo logo FB post img

    Манипулационна Стара Загора – Гурко

    лаборатория стара загора железник

    Манипулационна Стара Загора – Железник

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Харманли

    Лаборатория Хасково

    Манипулационна Хасково, АГ кабинет

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Чирпан

    Партньорска лаборатория – Ескулап – София

    Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

    мц кирм св елисавета

    Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

    Партньорска лаборатория – Стелт 2013 – Добрич

    Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград