Национална пациентска организация (НПО), съвместно с Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка и медицински лаборатории Синево България, инициира информационна кампания за профилактика и диагностика на рака на маточната шийка под мотото „Намали риска. Предпази се. Живей!“.
В кампанията ще се включат лекари и експерти, които ще дадат отговори на въпроси, свързани с рака на маточната шийка. Те ще акцентират на методите за превенция, и профилактика, както и на ранната диагностика, която се осъществява чрез скриниращи тестове.
В световен мащаб това е второто по честота заболяване сред жените на възраст между 20 – 45 години. Все повече жени в България биват диагностицирани, а статистиката показва, че често ракът се открива в напреднал стадий – почти 40 жени умират всеки месец от рак на маточната шийка. Превенцията и скринингът са от изключително значение, защото ранното диагностициране на заболяването предоставя възможност за пълно излекуване на пациентите.
Кампанията „Намали риска. Предпази се. Живей!“ започна с информационно онлайн събитие, което постави началото на уебинари с практическа насоченост. Като част от кампанията, стартира гореща национална линия, чрез която пациенти и техните близки могат да получат информация на въпроси, свързани с рака на маточната шийка.
Всяка жена е възможно да развие рак на маточната шийка, като рискът се повишава с възрастта. Важно е болестта да се установи в ранен стадий, когато е напълно лечима. Много от раковите образувания на женската полова система са преканцерози или тумори от първа степен, които могат да бъдат отстранени хирургично, без да се налага последваща химиотерапия.
Различни щамове на човешкия папиломен вирус (HPV) или инфекция, предавана по полов път, са най–честия причинител на рака на маточната шийка. Този вирус е много често срещан и повечето инфектирани лица не се разболяват от рак. Това означава, че освен папиломавирусната инфекция, има и редица други фактори, които допринасят за развитието на заболяването.
Можете да намалите рискoвете от развитие на рак на маточната шийка, като си правите редовни надеждни профилактични прегледи и скринингови тестове.
– Правете редовно PAP тест – чрез него могат да бъдат диагностицирани предраковите и раковите състояния на маточната шийка. Препоръчва се такива рутинни изследвания да се провеждат всяка година след 21–годишна възраст;
– Правете секс със презерватив – презервативите предпазват от всички видове полово предавани инфекции;
– Ограничете бройката на сексуалните си партньори;
– Преустановете тютюнопушенето.
– Попитайте Вашия гинеколог за възможността да си направите ваксина срещу папилома вирус. Ваксината включва повечето от високорисковите щамове на папилома вируса. Най–добре е, ако ваксината се направи в пубертета преди започване на половия живот, но може да се направи и до 26–та година.
Въпреки, че ранният стадий на рак на маточната шийка обикновено не води до признаци или симптоми, препоръчително е да обръщате внимание на различните сигнали, които тялото Ви изпраща, и да търсите лекарска помощ при всеки появил се проблем.
Признаците и симптомите на по–напредналия рак на маточната шийка включват:
– Вагинално кървене след полов акт, между менструациите или след менопаузата
– Нетипични вагинални секрети
– Тазова болка или болка по време на полов акт
– Много сексуални партньори. Колкото по-голям е броят на сексуалните партньори, толкова по-голям е шансът ви да придобиете HPV.
– Ранна сексуална активност. Сексът в ранна възраст увеличава риска от HPV.
– Други инфекции, предавани по полов път (ППИ). Наличието на други ППИ като хламидия, гонорея, сифилис и ХИВ / СПИН увеличава риска от HPV.
– Отслабена имунна система. По-вероятно е развитието на рак на маточната шийка, ако имунната система е отслабена от друго здравословно състояние и е наличен HPV щам.
– Пушене. Пушенето е свързано с плоскоклетъчен рак на маточната шийка.
– Прием на орална контрацепция
Скрининговите тестове могат да помогнат за откриване на рак на маточната шийка и предракови клетки, които могат да се развият в рак на маточната шийка. Повечето насоки предлагат да се започне скрининг за рак на маточната шийка и предракови промени на 21–годишна възраст.
За извършване на PAP тест, Вашият лекар взима натривка от шийката на матката, която проба след това се изследва в лаборатория за аномалии.
PAP тест може да открие анормални клетки в шийката на матката, включително ракови клетки и клетки, които показват промени, които увеличават риска от рак на маточната шийка.
PAP тестът може да открие анормални клетки в шийката на матката, включително ракови клетки и клетки с изменения, които увеличават риска от развитие на заболяването.
– Намалява се рискът от получаване на фалшиво–отрицателни резултати.
– 64.4% увеличение на откриването на високо–степенните изменения в епителните клетки
– С една проба могат да се направи последващо HPV генотипиране, без да се налага нов гинекологичен преглед
– Детектиране на 14 високо–рискови HPV генотипа с индивидуално установяване на генотипа 16 и 18.
– Значително се намалява честотата на незадоволителните проби
– При наличие на замърсена с кръв проба, ТБЦ предоставя по–добра информация
– Инфекциозни микроорганизми като се виждат по–добре при ТБЦ
– Ефикасно запазване на клетките при транспортиране в течна среда (100% от събраните клетки достигат до лабораторията)
– За да бъде задоволителен резултатът, са необходими значително по–голям брой клетки
– Покрива неравномерно цялото стъкло, зависещо от опита на оператора
– Хетерогенно разпределение на материала
– Възможни разлики при фиксирането
– Тъмен фон
– Кратък срок от вземане на пробата до оцветяването
На 5-ти декември, 2021 г. се проведе Трети пациентски уебинар за рака на маточната шийка, организиран от Националната пациентска организация (НПО), заедно с Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка и лаборатории Синево, на който бяха разгледани новите методи за диагностициране на заболяването, както и неговата профилактика и лечение.
Гост-лектори:
– Д-р Цветелина Великова, клиничен имунолог и медицински директор на шведски медицински лаборатории Synevo Bulgaria – д-р Великова завършва медицина в Медицинския университет в София през 2010 г. Защитава дисертация в областта на имунология на гастроинтестиналния тракт през 2014 г. От 2016 г. е специалист по клинична имунология.
– Д-р Иван Вецев, акушер-гинеколог – Завършва Медицински университет София през 2010 г., а своята специалност Акушерство и гинекология придобива през 2016 г.
Д-р Вецев извършва прегледи и съвременно лечение на акушеро-гинекологични заболявания, всички видове изследвания и процедури, проследяване на бременност, колпоскопия и др. Научните му интереси са насочени към ранната диагностика, профилактиката и воденето на раждането при бременност с повишен риск.
– Специален гост: Лили Асенова, председател на Национално сдружение за профилактика на рака на маточната шийка
На 26-ти юни, 2021 г. се проведе Втори пациентски уебинар за рака на маточната шийка, в който бяха разгледани новите методи за диагностициране на заболяването, както и неговата профилактика и лечение.
Гост-лектори:
– Д-р Маргарита Таушанова, д.м.н., онколог, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ – Онколог с над 30 години опит. Лектор на научни мероприятия, свързани с диагностиката и лечението на солидните тумори. Има опит като главен изследовател и субизследовател на клинични изпитвания I, II, III и IV фаза при рак на гърдата, яйчника, белия дроб, карцинома на дебелото черво.
– Д-р Калина Цонева, акушер-гинеколог, „Неоклиник“ – Акушер-гинеколог с над 16 години опит в оперативната гинекология и онкогинекологията. Работи в областта на ранната диагностика и лечението на предракови заболявания на маточната шийка.
Модератор:
д-р Иван Вецев, акушер-гинеколог, медицински директор на НПО
На 21-ви февруари, 2021 г. се проведе първият безплатен уебинар за пациенти, част от информационната кампания за профилактика и ранна диагностика на рака на маточната шийка „Намали риска. Предпази се. Живей!“. Уебинарът е иницииран от Националната пациентска организация, Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка и медицински лаборатории Синево България.
Събитието се проведе в платформата на популярния информационен портал „Майко мила“, а презентатори бяха д-р Маргарита Таушанова, онколог в УМБАЛ „Царица Йоана“, д-р Калина Цонева, акушер-гинеколог в Неоклиник и г-жа Лили Асенова, председател на Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка. Те споделиха своя опит в областта на ранната диагностика и лечението на ракови и предракови заболявания и дадоха важни отговори на пациентски въпроси, свързани с рака на маточната шийка. Прочетете повече тук.
На 21 януари 2021 г. се проведе първото информационно онлайн събитие, част от информационна кампания за профилактика и диагностика на рака на маточната шийка „Намали риска. Предпази се. Живей!“, инициирана от Националната пациентска организация (НПО), съвместно с Националното сдружение за профилактика на рака на маточната шийка и лаборатории Синево България. Събитието постави началото на поредица от уебинари с практическа насоченост, които ще дадат отговорите на въпроси, свързани с рака на маточната шийка (РШМ), неговата превенция, профилактика, проследяване и диагностика.
Synevo е един от водещите доставчици на услуги за лабораторна диагностика в България, предлага над 3000 рутинни и специфични тестове.
2022 © СМДЛ Синево България. Всички права запазени.