
VII Международен конгрес по майчино-фетална медицина
Верига медицински лаборатории Синево България взе участие в седмия международен конгрес по майчино-фетална медицина, който тази година се проведе в к.к. Боровец в периода 18 – 21 май и събуди голям интерес сред здравните специалисти от всички краища на страната.
Синево България имаше удоволствието да подкрепи първата сесия на събитието, която се фокусира върху изявата и развитието на младите лекари. Темата на панела бе “Майчино-феталната медицина – клинично поведение” и включваше 6 лекции на млади специалисти и специализанти по акушерство и гинекология, сред които:
· Какви са възможните усложнения след раждане – д-р Т. Тилкова;
· Поведение при интрахепатална холестаза – д-р Г. Недялкова;
· Диференциална диагноза и поведение при плеврален излив – д-р М. Джонгова;
· Диагностика на ВСД при 3VV образ – д-р З. Арабаджиева;
· Терапия на хиперемезис гравидарум – д-р Т. Тилкова;
· DD на нарушения в невронната миграция на ЦНС – д-р В. Велева и д-р К. Йорданова.
Водени от стратегията си за развитие и подобряване на българското здравеопазване, Синево България имаше удоволствието да подкрепи младите български лекари и тяхното обучение на международната сцена.
Какво още се случи на конгреса?
Акценти на форума бяха още протоколите за оценка на бременността в първи триместър, датирането и проследяване на двуплодна и триплодна бременност, феталната хирургия, детската хирургия и неонатологията. Представиха се и съвременните възможности за образни изследвания на феталния мозък и феталното сърце, взаимодействието със специалисти по кардиология, ендокринология, инфекции и др. при усложнена бременност, генетиката и нейните възможности за посрещане на предизвикателствата в пренаталното консултиране.
Програмата включи още сесии, посветени на диагностичното и клинично поведение при фетални дефекти във 2-ри и 3-ти триместър от бременността, скрининг за хромозомни аномалии и вродени структурни дефекти, преждевременно раждане и гестационен диабет, хипертонични усложнения по време на бременността, диагностика и лечение на плода с методи на феталната хирургия и оперативни интервенции в кърмаческия период, както и усложненията на бременността в медицинските територии на кардиологията, ендокринологията и инфекциите.
Седмият международен конгрес по майчино-фетална медицина е с научен комитет, който се оглавява от доц. д-р Петя Чавеева, проф. д-р Христо Шивачев и д-р Мария Янкова, мд.