Инфекциозната мононуклеоза е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от вируса на Ебщайн-Бар (Epstein Barr Virus – EBV). Заразяването става при контакт с болни от инфекциозна мононуклеоза. Вирусът се отделя предимно в слюнката. Болестта е наричана още болест на целувката.
При заразяване EBV попада първо в лигавицата на орофаринкса, където се реплицира (намножава) и заразява В лимфоцитите. Заразените В клетки разпространяват инфекцията до други В-лимфоцити, черния дроб, слезката и периферните лимфни възли. За справяне с болестта важна роля изпълнява клетъчният имунитет, реализиран от Т-лимфоцитите. Бързият и ефикасен Т-клетъчен отговор овладява първичната EBV инфекция и поддържа доживотната супресия на вируса.
Инфекциозната мононуклеоза често протича асимптомно, незабелязано при деца, а при младежи и млади хора обикновено със симптоми като треска и висока температура, отпадналост, ангина и болки в гърлото, уголемени лимфни възли, уголемяване на черния дроб и слезката.
Съдържание
Лабораторните отклонения включват:
- увеличен или нисък брой на левкоцитите и откриване на характерните за EBV инфекция „атипични” лимфоцити (Т-лимфоцити) в кръвта;
- повишени стойности на чернодробните ензими (AST, ALT, ALP, GGT), понякога и на билирубин, при засягане на черния дроб;
- повишен С-реактивен протеин.
При серологично изследване се установяват хетерофилни антитела (аглутинират клетки на други видове – напр. конски еритроцити), антитела срещу антигени на вируса и други.
Лечението на инфекциозната мононуклеоза включва симптоматични средства за понижаване на температурата, витамини, а при по-тежките случаи се назначават антибиотици и стероиди по схема.
След първичната инфекция EBV остава в организма цял живот в латентно състояние. При имунокомпетентни пациенти заразените В лимфоцити са под контрола на Т-лимфоцитите. При пациенти с имунни дефицити от В клетъчния клон може да се развие в лимфом.
ИНФО Изследвания за инфекциозната мононуклеоза и Ебщайн-Бар (Epstein Barr Virus):
Изследване | Цена | Поръчай |
---|
Можете да заявите тези тестове онлайн
Заявете изследванията си онлайн и спестете 5% от стойността им
Симптоми на инфекциозата мононуклеоза
- отпадналост и умора;
- безапетитие, гадене, повръщане;
- повишена температура;
- ангина и болки в гърлото;
- кашлица;
- тежест в ляво/дясно подребрие (вирусът атакува черния дроб и слезката и може да доведе до уголемяване на тези органи);
- уголемени лимфни възли- шийни, в подмишничните ямки, ингвинално;
- дребен макулопапулозен обрив, ако болният е лекуван с антибиотици, съдържащи ампицили и амоксицилин по повод на ангина.
Кога се налага консултация с доктор?
- при установяване на някои от симптомите продължително време;
- при тонзилит/ангина, който не се повлиява от назначено антибиотично лечение;
- при уголемени лимфни възли в съчетание с болки в гърлото;
- температура;
- продължителна отпадналост;
- тежест в ляво/дясно подребрие;
- поява на обрив след лечение с ампицилин/амоксицилин по повод на ангина.
Кои са причините за това състояние?
Инфекциозната мононуклеоза се причинява от вируса на Ебщайн-Бар (Epstein Barr Virus) – ДНК-вирус от групата на херпесните вируси. Вирусът атакува В-лимфоцитите като ги превръща в „безсмъртни”. След първичната инфекция EBV остава в организма цял живот в латентно състояние. При имунокомпетентни пациенти заразените В лимфоцити са под контрола на Т-лимфоцитите. При пациенти с имунни дефицити от В клетъчния клон може да се развие лимфом.
Вирусът се свързва също и с развитието на лимфом на Бъркит, назофарингеален карцином и синдром на хронична умора.
Какви типове заболявания може да има болестта?
Заболяването може да протече типично, когато се установяват характерните симптоми, признаци и лабораторни отклонения, или атипично. Според тежестта на протичане се описват леки, средно тежки и тежки клинични форми.
Рискови фактори за развитие на инфекциозна мононуклеоза?
- контакт се болни от мононуклеоза;
- имуносупресивно лечение;
- имунодефицитни състояния.
Усложнения при инфекциозна мононуклеоза?
Усложненията при инфекциозна мононуклеоза се наблюдават рядко – бронхити, пневмонии, хематологични нарушения (напр. тромбоцитопения- намален брой на тромбоцитите), рядко миокардит, енцефалит и менингит. Руптурата на слезката е също рядко усложнение,обикновено след травма. Затова във възстановителния период преболедувалите от мононуклеоза трябва да спазват режим без тежко физическо натоварване. В този период може да се наблюдават отпадналост и леко повишена температура.
При лица с вродени или придобити имунни дефицити (HIV- инфектирани) EBV инфекцията може да доведе до влакнеста левкоплакия, лимфоми и други злокачествени промени в тъканите.
Превантивни мерки
За предотвратяване на заразяване с вируса на Ебщайн-Бар, ограничаването на контакт с болни от инфекциозна мононуклеоза е основната превантивна мярка. Липсват специфични ваксини за това заболяване.
ИНФО Разбери повече:
Източници: