Съдържание
Обща информация
Болестите на горните дихателни пътища (ГДП) са най-често възпаления, породени от инфекции на части от тялото, участващи в дишането, като нос, синуси, ларинкс и фаринкс. Повечето от тези болести преминават и без лечение, но понякога може да се наложи да се потърси лекарска помощ и да се проведе съответното лечение.
Видове
- Ринит – възпаление на лигавицата на носа и носната кухина
- Синузит – възпаление на лигавицата на околоносните кухини (синуси)
- Фарингит – неспецифично възпалително заболяване на фаринкса (гълтача)
- Ларингит – възпалителен процес на ларинкса (гръкляна)
Симптоми
- кашлица – може да е продуктивна с отделяне на храчки
- кихане
- запушен нос и хрема
- възпалено и болезнено гърло
- главоболие
- мускулни болки
- задух, чувство за стягане в гърдите
- хрипове при дишане
- повишена температура
- общо неразположение
Причини
Риновирусната инфекция наподобява имунен отговор. Вирусите не причиняват увреждане на клетките на горните дихателни пътища, а по-скоро причиняват промени в междуклетъчните връзки на епителните клетки. Това позволява на вируса да получи достъп до тъканите под епителните клетки и да инициира вродените и адаптивни имунни отговори.
До 15% от случаите на остър фарингит могат да бъдат причинени от бактерии, най-често Streptococcus pyogenes, стрептококи от група А при стрептококов фарингит. Други бактериални причинители са Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Corynebacterium diphtheriae, Bordetella pertussis и Bacillus anthracis
Полово предаваните инфекции също могат да са причина за орални и фарингеални инфекции.
Рискови фактори
· Тютюнопушене. Тютюнопушенето значително увеличава честотата на заболявания на ГДП при възрастни. Пушачите също са изложени на по-висок риск от усложнения от тези заболявания.
· Лоша хигиена. Инфекциозните болести на ГДП се предават и по контактно-битов път, така че хората, които са с лоша хигиена са изложени на по-висок риск от разпространение и заразяване с инфекции на ГДП.
· Гъстонаселеност. Големият брой хора на единица площ ги излага на повишен риск от заболявания на ГДП.
· Медицинско състояние. Хората, които страдат от някои заболявания, са изложени на по-висок риск от усложнения. Това са хора, които са с хронични заболявания, имуносупресирани хора и такива с алергии или астма
· Възраст. Децата и възрастните хора са изложени на повишен риск от заразяване с инфекциозни агенти, развитие на болести на ГДП и усложнения.
· Инвалидност. Хората с физически или психически увреждания могат да имат проблеми с вземането на превантивни мерки и може да не информират околните за своите симптоми. Тези проблеми ги излагат на повишен риск от заболяване и усложнения.
· Стрес и други фактори за психичното здраве. Може да сте изложени на повишен риск от развитие на заболяване на ГДП, ако сте подложени на силен стрес или ако се чувствате тревожни или депресирани.
Превенция
Превенцията на инфекции на горните дихателни пътища включва
- избягване на контакти с болни хора
- ако сте болни, останете вкъщи, докато вече не сте заразни
- избягвайте да докосвате носа, очите и устата си с немити ръце
- покрийте устата и носа когато кашляте и кихате. Устата и носа трябва да бъдат покрити с лакътя или ръкава, а не с ръката
- мийте ръцете си често и правилно (20 секунди или повече със сапун и топла вода).
- променете начина си на живот чрез спиране на тютюнопушенето и контрол върху стреса, което може да намали вашата податливост към заболяване на ГДП.
Диагноза
Анамнеза и физикален преглед
Диагнозата за инфекция и възпалително заболяване на горните дихателни пътища обикновено се поставя чрез снемане на анамнеза и физикален преглед. Лекарят може да задава въпроси относно появата и продължителността на симптомите. Физикалният преглед може да се концентрира върху горните и долните дихателни пътища и белите дробове. Прегледът на ушите може да открие наличие на възпалителна течност зад тъпанчевата мембрана, което предполага оток и запушване на Евстахиевата тръба. Прегледът на носа може да покаже наличие на секрет, прегледът на гърлото може да разкрие възпаление със зачервяване, оток на сливиците и други.
Ако лекуващият лекар подозира наличие на синузит, той може да използва пръстите си, за да почука по лицето в областите над големите синуси и челото за челните синуси, както и бузите за максиларните синуси. Шията може да се палпира за откриване на подути лимфни възли, свързани с вероятна инфекция. Белите дробове могат да бъдат оценени с преслушване със стетоскоп. Може да се доловят хрипове, свистене или плеврано триене, както и други признаци на възпаление или инфекция.
За диагностицирането на инфекция на горните дихателни пътища са необходими малко изследвания.
Образни и лабораторни изследвания
Ако има съмнение за стрептококова инфекция на носа, ларингса, фарингса или синусите може да се изследва ниво на антистрепотолизинов титър (AST) в кръвта, както и да се вземе микробиологичен материал от гърлото или носа за културелна посявка на хранителна среда.
Ако има съмнение за синузит, може да се направи фасова рентгенография на черепа с центриране на синусовите структури. Така ще се провери за налична течност в тях, както и за наличие на замъгляване на синусите в съответствие с инфекцията. При някои обстоятелства може да бъде назначено Компютър-томографско сканиране на синусите за търсене на възпаление и инфекция.
Лечение
Лечението на болестите на горните дихателни пътища често е насочено към контрол на симптомите, докато имунната система елиминира инфекциозния причинител. Антибиотиците не са ефективни срещу вирусни инфекции и обикновено не се предписват, освен ако лекарят не е убеден за наличието на вторична бактериална инфекция.
Домашни средства и лекарства без рецепта
Необходимо е да се приемат много течности, за да се предотврати дехидратация, а също и за овлажняване на носната и синусовата лигавици .
Овлажнител за въздух ще ви помогне да поддържате влажността на носната и синусовите лигавици.
Антипиретиците и нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС) – парацетамол и ибупрофен могат да се използват за облекчаване на повишена температура и/или болка в областта на възпалението на ГДП.
Източници:
https://www.winchesterhospital.org/health-library/article?id=19292
https://www.nhs.uk/conditions/respiratory-tract-infection/
https://en.wikipedia.org/wiki/Upper_respiratory_tract_infection
ИНФО Разбери повече:
Дихателна система – Структура, функция, заболявания и изследвания
Носен секрет: Микробиологично тест на назофарингеален секрет