Съдържание
Резюме
Пневмонията е инфекция на белите дробове, която причинява възпаление на белодробната тъкан и по-специално на алвеолите. Белодробните алвеоли могат да се изпълнят с възпалителна течност или гной, причинявайки кашлица с отделяне на храчки, висока температура, втрисане и затруднено дишане. Различни микроорганизми като бактерии, вируси и гъбички, могат да причинят пневмония.
Пневмонията може да варира в тежест от лека до животозастрашаваща. Тя е най-сериозна при кърмачета и малки деца, при хора на възраст над 65 годишна възраст и хора с придружаващи заболявания и отслабена имунна система.
Видове
Съществуват три основни вида пневмония, в зависимост от причинителя:
- Бактериална пневмония
- Вирусна пневмония
- Микоплазмена пневмония
Според мястото на придобиване, пневмониите биват:
- Пневмонии, придобити в обществото
- Пневмонии, придобити в лечебни заведения
Симптоми
Признаците и симптомите варират от леки до тежки, в зависимост от вида на микроорганизмите, причиняващи инфекцията, възрастта на болния и цялостното му здравословно състояние. Леките симптоми често са подобни на тези при настинка или грип, но продължават по-дълго.
Симптомите на пневмония са:
- Болка и бодежи в гърдите, при дишане или кашлица
- Сънливост и унесеност (при възрастни хора над 65 години)
- Кашлица, която може да е с отделяне на храчки
- Умора
- Висока температура, втрисане и последващо изпотяване
- По-ниска от нормалната телесна температура (при възрастни на възраст над 65 години и хора със отслабена имунна система)
- Гадене, повръщане или диария
- Задух
Новородените и кърмачетата може да не показват признаци на инфекция. Или могат да повръщат, да имат температура и кашлица, да изглеждат неспокойни или уморени и неенергични или да имат затруднения с дишането и храненето.
Причини
Много микроорганизми могат да причинят пневмония. Най-често срещаните са бактерии и вируси във въздуха, който дишаме. Обикновено организмът Ви не позволява на тези болестотворни причинители да инфектират белите дробове. Но понякога тези микроби могат да превъзмогнат имунната защита, дори ако здравословното Ви състояние като цяло е добро.
- Бактерии. Най-честата причина за бактериална пневмония в света е Streptococcus pneumoniae. Този тип пневмония може да възникне самостоятелно или след настинка или грип. Това може да засегне една част (лоб) на белия дроб, състояние, наречено лобарна пневмония.
- Подобни на бактерии микроорганизми. Mycoplasma pneumoniae също може да причини пневмония. Обикновено има по-леки симптоми, отколкото при други видове пневмония.
- Гъби. Този тип пневмония е най-честа при хора с хронични заболявания или отслабена имунна система, както и при хора, които са вдишали голямо количество от микроорганизмите. Гъбичките, които я причиняват, могат да бъдат открити в почвения или птичи тор и варират в зависимост от географското местоположение.
- Вируси, включително COVID-19. Някои от вирусите, които причиняват настинки и грип, могат да причинят пневмония. Вирусите са най-честата причина за пневмония при деца на възраст под 5 години. Вирусната пневмония обикновено е лека. Но в някои случаи може да стане много сериозна. Коронавирусът SARS-COV-2 (причинител на COVID-19) често причинява пневмония, която може да стане тежка.
Рискови фактори
Пневмонията може да засегне всеки. Но двете възрастови групи с най-висок риск са:
- Деца на възраст 2 години или по-малки
- Хора на възраст 65 или повече години
- Други рискови фактори са:
- Хоспитализирани пациенти. Вие сте изложени на по-голям риск от пневмония, ако сте в болнично интензивно отделение, особено ако сте на респиратор, който Ви помага да дишате.
- Хронично заболяване.По-вероятно е да получите пневмония, ако страдате от астма, хронична обструктивна белодробна болест ( ХОББ ) или сърдечно заболяване.
- Тютюнопушене.Тютюнопушенето уврежда естествената защита на организма срещу бактериите и вирусите, които причиняват пневмония.
- Отслабена или потисната имунна система.Хората, които имат ХИВ / СПИН, претърпели са трансплантация на органи или получават имуносупресивни лекарства, са изложени на риск.
Превенция
За да предотвратите поява на пневмония:
- Ваксинирайте се. Предлагат се ваксини за предотвратяване на някои видове пневмония и грип.
- Уверете се, че децата Ви се ваксинират.Лекарите препоръчват различна ваксина срещу пневмония за деца на възраст под 2 години и за деца на възраст от 2 до 5 години, които са изложени на особен риск от пневмококова болест.
- Имайте добра хигиена.За да се предпазите от респираторни инфекции, които понякога водят до пневмония, мийте редовно ръцете си или използвайте дезинфектант за ръце на алкохолна основа.
- Не пушете. Тютюнопушенето уврежда естествената защита на белите дробове срещу респираторни инфекции.
- Поддържайте силна имунната система.Спете достатъчно, спортувайте редовно и се хранете здравословно.
Диагноза
Вашият лекар ще започне със снемане на анамнеза и извършване на физикален преглед, включително преслушване на белите дробове със стетоскоп, за да провери за необичайни звукови находки.
Ако се подозира пневмония, Вашият лекар може да препоръча следните тестове:
- Кръвни тестове.Кръвните тестове се използват за потвърждаване на инфекция и за опит за идентифициране на вида на причинителя. Точната идентификация обаче не винаги е възможна.
- Рентгенова снимка на гръдния кош.Това помага на Вашия лекар да диагностицира пневмония и да определи степента и местоположението на инфекцията.
- Пулсова оксиметрия. С помощта на апарат – пулсоксиметър, се измерва нивото на кислород в кръвта. Пневмонията може да попречи на белите дробове да доставят достатъчно кислород в кръвта.
- Изследване на храчки.Взема се проба от секрет от белите дробове (храчки) след дълбока кашлица и се анализира, за да се определи причинителя на инфекцията.
Вашият лекар може да назначи допълнителни изследвания, ако сте на възраст над 65 години, ако сте в болница или имате тежки симптоми или здравословно състояние. Те могат да са:
- Компютърна томография.Ако пневмонията не се излекува толкова бързо, колкото се очаква, Вашият лекар може да препоръча томография на гръден кош за да се получи по-подробно изображение на белите дробове.
- Микробиологична културелна посявка на плеврална течност. Взема се проба от плевралната течност чрез пункция и се анализира, за да се определи вида на инфекцията.
Лечение
Лечението на пневмония включва излекуване на инфекцията и предотвратяване на усложненията. Хората, които имат пневмония, придобита в обществото, обикновено могат да бъдат лекувани у дома с лекарства. Въпреки че повечето симптоми преминават за няколко дни или седмици, чувството на умора може да продължи един месец или повече.
Специфичното лечение зависи от вида и тежестта на Вашата пневмония, възрастта Ви и цялостното Ви здравословно състояние. Опциите включват:
- Антибиотици. Тези лекарства се използват за лечение на бактериална пневмония. Може да отнеме време, за да идентифицирате вида бактерии, причиняващи Вашата пневмония, и да изберете най-добрия антибиотик за лечение. Ако симптомите Ви не се подобрят, Вашият лекар може да препоръча друг антибиотик.
- Лекарство за кашлица. Това лекарство може да се използва за успокояване на кашлицата. Тъй като кашлицата помага за втечняване и придвижване на течността от белите дробове навън, добре е да не премахвате напълно кашлицата си.
- Антипиретици. Можете да ги приемате при висока температура и дискомфорт. Те включват лекарства като парацетамол, аспирин, ибупрофен и други.
Хоспитализация
Може да се наложи да бъдете хоспитализирани, ако:
- Сте на възраст над 65 години
- Сте сънливи и унесени
- Вашата бъбречна функция е намаляла
- Вашето систолично кръвно налягане е под 90 милиметра живачен стълб (mm Hg) или диастоличното Ви кръвно налягане е 60 mm Hg или по-ниско
- Дишането Ви е учестено (30 вдишвания или повече в минута)
- Имате нужда от помощ при дишане
- Вашата температура е под нормалната
- Вашият пулс е под 50 или над 100
Може да бъдете приети в интензивното отделение, ако трябва да бъдете поставени на дихателна машина (респиратор) или ако симптомите Ви са тежки.
Децата могат да бъдат хоспитализирани, ако:
- Те са на възраст под 2 месеца
- Те са летаргични или прекалено сънливи
- Те имат проблеми с дишането
- Те имат ниски нива на кислород в кръвта
- Изглеждат дехидратирани
Източници:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/diagnosis-treatment/drc-20354210
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pneumonia/symptoms-causes/syc-20354204
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/pneumonia
https://www.webmd.com/lung/pneumonia-types